Oświadczenie i komunikat ze spotkania

Z Komitet Obywatelski
Wersja z dnia 21:52, 4 gru 2018 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "===Wola wyborców może zostać wypaczona=== Istnieją poważne obawy, że w nadchodzących wyborach do samorządu terytorialnego wola wyborców zostanie wypaczona lub...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wola wyborców może zostać wypaczona

Istnieją poważne obawy, że w nadchodzących wyborach do samorządu terytorialnego wola wyborców zostanie wypaczona lub wręcz sfałszowana.

1. Przeforsowana przez rząd ordynacja wyborcza jest niejasna i pozwala na manipulacje. Likwiduje apolityczność komisarzy wyborczych i wprowadza na ich miejsce urzędników wskazywanych przez ministra. Wprowadza rzadko spotykany system liczenia głosów poprzez dwie komisje wyborcze, z których jedna będzie wyłącznie zliczała oddane głosy. Państwowa Komisja Wyborcza wyraziła istotne obawy dotyczących czytelności oddanych głosów, gdzie dopuszcza się korekty oraz stawianie niejednoznacznych znaków Powód wprowadzania takich niejasnych przepisów może być tylko jeden. Przygotowuje się wypaczenie wyniku wyborów.

2. Służy temu również kampania wyborcza. Władza PiS-owska kontroluje w całości centralne i lokalne media publiczne. Prowadzi w nich kampanię oskarżeń konkurentów kandydatów obozu rządzącego i obecnych nie związanych z PiS-em władz lokalnych. Padają oszczerstwa, na które można odpowiedzieć jedynie poprzez drogę sądowa, bowiem telewizja i radio rządowe nie dopuszczają do głosu przeciwników ani niezależnych dziennikarzy. Po raz pierwszy w kampanii wyborczej uczestniczy premier rządu, który już raz został złapany na kłamstwie, co potwierdził wyrok sądowy. Dodatkowo, premier nie wykonał wyroku sądowego posługując się lektorką. Trwa kampania obietnic i jednocześnie przedstawiciele rządu na czele z premierem próbują zaszantażować wyborców, sugerując, że jedynie rządowe samorządy będą mogły liczyć na przychylność władzy centralnej. Samo to zjawisko to świadczy o fałszowaniu wolnej woli wyborców.

3. Nowym elementem kampanii wyborczej jest wzmożona aktywność służb specjalnych a także prokuratury w zakresie kontroli wybranych organów samorządu w zakresie celowości i kontroli wydatków. W kilku przypadkach, niezwiązani z władzą samorządowcy zostali oskarżeni. Mamy prawo przypuszczać, że są to działania mające na celu niedopuszczenie niewygodnych dla władzy kandydatów.

4. W tej trudnej i stanowiącej kolejne łamanie systemu demokratycznego sytuacji przedstawiciele regionalni Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie uważają, że tylko uczestnictwo obywateli w szerokim procesie wyborczym, szczególnie w jego warstwie organizacyjnej i kontrolnej, może zapewnić niezafałszowane wybory. Komitet wspiera działania Wolontariuszy Wolnych Wyborów, którzy zgłaszali się jako członkowie do komisji wyborczych oraz niezależnych obserwatorów monitorujących przebieg kampanii wyborczej, akt głosowania i wyniki. Wzywamy inne organizacje obywatelskie do włączenia się w proces kontroli wyborów. Musimy patrzeć na ręce władzy i jej wysłannikom w każdym lokalu i w każdej komisji wyborczej. Prosimy każdego obywatela o obserwowanie procesu wyborczego i zgłaszanie swoich uwag do komisji wyborczych i komitetów startujących w wyborach.

5. Wiedząc, jak obecna władza likwiduje niezależne organa sądowe, zwracamy się do europejskich i światowych organizacji kontrolujących wybory z apelem o przysłanie przedstawicieli mogących skontrolować wybory do samorządu terytorialnego w Polsce 21 października i 4 listopada 2018 r.


Przedstawiciele regionalni Komitetu Obywatelskiego przy prezydencie Lechu Wałęsie oraz Zespół Organizacyjny KO

4 października 2018


W spotkaniu uczestniczyli m.in. Jan Lityński, Bartosz Arłukowicz, Jan Rulewski, Mirosław Michalski, Ryszard Pusz, Ryszard Cichy, Roman Kirstein, Krzysztof Król