Apel Prezydenta Lecha Wałęsy w sprawie wspólnego bloku wyborczego

Z Komitet Obywatelski
Skocz do: nawigacja, szukaj


Apel LW-4 grudnia2018.png
Jako przywódca „Solidarności lat 80. i zwycięskiej walki o wolność w 1989 roku nieustannie czuję ogromne zobowiązanie wobec obywateli.

Dzisiejsza Polska znalazła się pod rządami ludzi niszczących demokrację, naruszających konstytucję, dewastujących pozycję naszej ojczyzny w opinii światowej. Dokonało się to drogą wyborczą przy absencji poważnej części wyborców. Musimy to naprawić.

Doświadczenie podpowiada mi, że do osiągnięcia celu potrzebujemy dwóch rzeczy: jedności w wyborach i zgody co do podstawowych kierunków działania.

Aby zwyciężyć musimy zgodzić się co do zasad naprawy niszczonego państwa, powrotu Polski do centrum politycznego Unii Europejskiej i ochrony poziomu życia obywateli wobec nadchodzącego kryzysu.

Aby zwyciężyć musimy utworzyć jeden wspólny blok demokratyczny w wyborach do parlamentu europejskiego, Sejmu i Senatu oraz wyłonić w prawyborach wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich.

Sprawdziliśmy w niedawnych wyborach samorządowych jaki ogromny sukces daje połączenie demokratów od lewa i prawa we wspólnej koalicji.

Jestem do dyspozycji i rozpoczynam od dziś spotkania ze wszystkimi demokratycznymi ugrupowaniami politycznymi.

Mam już zapewnienie przywódców Koalicji Obywatelskiej, czyli Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej o kontynuowaniu wspólnej pracy.

Nie zabraknie mi sił i determinacji, żeby rozszerzyć zasięg tego porozumienia i oprzeć je na trwałych podstawach, zapewniających zwycięstwo.

Nie zabraknie mi też odwagi, żeby w razie potrzeby wskazać tego, kto niezbędną jedność będzie naruszał.

Musimy powtórzyć sukces 1989 roku i wspólnie obronić polską demokrację i wolność.


Lech Wałęsa


Gdańsk, 4 grudnia 2018