List Lecha Wałęsy do liderów ugrupowań demokratycznych

Z Komitet Obywatelski
Skocz do: nawigacja, szukaj

List LW-20-12-18.png


Apel do liderów ugrupowań demokratycznych


Jestem zwolennikiem zjednoczenia dzisiejszej opozycji w jednej koalicji, która wystartuje i wygra wybory do parlamentu europejskiego, Sejmu i Senatu oraz wybory na prezydenta RP. Wielokrotnie dawałem wyraz takiemu stanowisku.

Dlatego z niepokojem przyjmuję wszystkie informacje o konfliktach, pretensjach czy oskarżeniach wewnątrz tego bloku. Szczególną irytację wywołują ataki na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę oraz zapowiedzi równoważenia czy blokowania rozszerzania Koalicji Obywatelskiej.

Uważam, że należy zapomnieć dawne urazy, zwłaszcza te pochodzące sprzed 20 czy 30 lat. Każdy wewnętrzny atak, odnawianie sporu, rozpętywanie konfliktu służą wyłącznie PiS. Nie ma dziś ważniejszej rzeczy niż odsunięcie od rządu ekipy, która dokonała zamachu na demokratyczny i europejski system III Rzeczypospolitej. Żeby zwyciężyć potrzebujemy co najmniej takiego zjednoczenia jak w 1989 roku.

Rozumiem potrzebę dyskusji, wypracowywania kompromisów i uzgadniania stanowisk. Dlatego proszę, żeby każdy polityczny lider, zanim wygłosi w mediach atak na innego uczestnika opozycji, najpierw zgłosił się do mnie. W miarę możliwości będę starał się nieporozumienia wyjaśnić i doprowadzić do zwycięskiej jedności.


Lech Wałęsa

20 grudnia 2018